Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

środa, 3 października 2018

Tanie podróżowanie "za kilka złotych" - jak to wygląda naprawdę...

Słyszeliście kiedyś o tym, że ktoś poleciał za grosze na koniec świata? Albo, że kupuje bilety lotnicze za kilka złotych i odbywa dzięki temu mnóstwo fantastycznych podróży? Z całą pewnością jest to najpilniej strzeżona informacja wyłącznie dla wybranych, bo przecież to jest niemożliwe. Wszystko okazuje się być jednak bardziej przyziemne i nie ma wokół czego robić otoczki. Dlaczego? Dlatego, że ta wiedza jest tak oczywista, że większość osób nie chce dopuścić myśli, że może to być fakt. Mało tego, znajduje tanie bilety i nie korzysta z okazji bo nie wie, że to już właśnie TO.
Jak zatem podróżować samolotem za przysłowiowe kilka złotych? I co to tak naprawdę znaczy "tanio podróżować"?

Co to znaczy tanio?


- Bilety lotnicze do Grecji w cenie podstawowej: ok. 50 - 200 zł za osobę w jedną stronę to są TANIE BILETY (ceny zależą od sezonu).
- Bilety pomiędzy miastami w Polsce w cenie podstawowej ok. 19-50 zł za osobę to również są tanie bilety.
Np. za bilety na trasie:
- Berlin - Moskwa, lub Szczecin - Moskwa (z przesiadką w Warszawie) zapłacimy ok. 600 zł za osobę w dwie strony (umiarkowana cena jak na ten kierunek - brałabym :) )
- Bilety do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu to koszt już ok. 700 - 800 zł w dwie strony za osobę (cena umiarkowana). Jeśli znajdę loty do Gruzji za 400 zł za osobę w dwie strony w terminie ok. czerwca - września - biorę :)
- Bilety na Kubę w miesiącach gdy tam jest lato - jeśli znajdziesz za 1600 - 1800 zł za osobę w dwie strony - i stać Cię na nie: Bierz w ciemno.

Jeśli będziesz czekać na bilet za 1 euro - obawiam się, że nigdzie niestety nie polecisz :(

Jak tanio kupić bilety:


Po pierwsze: 
"Bilet za kilka złotych" to hasło marketingowe. 
Bilety nie kosztują 1 euro, ani 1 zł, ani 1 dolara, ale faktem jest, że za kilkadziesiąt złotych bilety dostaniesz. Swego czasu znalazłam promocję 4,99 eu na trasie Berlin - Rzeszów. Można? Można...
Mało tego... i do Aten za 19 zł uda się nam polecieć.
Pamiętaj, loty po Europie znajdziesz w cenach za kilkadziesiąt złotych, loty na inne kontynenty: nie będę Cię oszukiwać, niestety NIE. Tu ceny idą w setki złotych. Zdarzają się promocje np. do Stanów za 900 zł za osobę. To są tanie bilety.


Po drugie:
Korzystaj z wyszukiwarek lotów 
Najczęściej, jeśli uda nam się znaleźć taką perełkę jak ta powyżej to są to ceny w jedną stronę i z lotniska, które nie dla wszystkich będzie korzystnie położone. Jeśli więc lecisz do jakiegoś miasta i nie wiesz kiedy wrócisz, albo nie wrócisz wcale: taka oferta  za 19 zł jest idealna. Jeśli chcesz by to był wypad na kilka dni... po pierwsze zobacz ceny lotów powrotnych - te z reguły kosztują kilkaset złotych więcej - jeśli patrzysz na tę samą linię i tę samą lokalizację lotniska. Dlatego ważne aby wtedy przekopać internet i poszukać po pierwsze innych linii, po drugie zmienić miejsce przylotu. Może się okazać, że taka zmiana będzie dla nas korzystna.My najczęściej korzystamy z SKYSCANNER. Strona porównuje wiele przewoźników. Można więc szybko znaleźć pasujące nam loty.
Niestety w tym przypadku: wylot Łódź 20.10.2018 r. za 19 zł do Aten
najtańszy powrót jaki udało nam się znaleźć kosztuje 237 zł 24.10.2018 r. do Katowic.
Czy jest to opłacalne w takim przypadku? Słabo. Chyba, że planujemy wydłużyć nasz pobyt i wrócić za miesiąc do Poznania lub Katowic w cenie po 107 zł za przelot. Super okazje niestety mają ukryte haczyki.  Nie oznacza to jednak, że tanich przelotów w obydwie strony nie można znaleźć wcale. Można. Patrz poniżej :)

Po trzecie:
Musisz być elastyczny. 
Nie Ty wybierasz termin i miejsce, ale termin i miejsce wybiera Ciebie. Przykład? Proszę bardzo:
Termin wylotu: 19-23 listopad, kierunek: Ateny

W tym przypadku zarówno linia lotnicza, miejsce wylotu i przylotu są te same, często jednak opłaca się pokombinować z liniami (lecieć jedną, wracać inną linią lotniczą), albo nawet z portami lotniczymi. To jednak trzeba dokładnie przemyśleć i przekalkulować, jeśli planujesz korzystać z samochodu wynajętego na miejscu. Jeśli przylatujesz np. do Aten, a odlatujesz z Salonik, a chcesz wynająć auto na lotnisku i oddać na lotnisku najpewniej zapłacisz za zwrot w innej lokalizacji.
Jeśli planujesz wylot z Poznania, a powrót do Katowic - wiązać się to będzie z koniecznością zorganizowania transportu na lotnisko środkami komunikacji publicznej lub przysługą kogoś bliskiego.

Po czwarte:
Cena biletu w pierwszym wyszukiwaniu prawie nigdy nie będzie ceną końcową.
No chyba, że polecisz z jedną naprawdę małą torbą i nie interesuje Cię gdzie będziesz siedzieć (z Twoim współtowarzyszem, czy osobno). 
Jak to wygląda na przykładzie lotu do Aten za 56 zł? Proszę bardzo tak:
- bilet 1 os./1 str: 56 zł ( razem 224 zł za loty tam i z powrotem dla 2 osób),
- wybrane miejsce: 14,25 zł za 1 os / 1 str. ( +56 zł za 2 osoby w 2 strony),
- pierwszeństwo wejścia i dwie sztuki bagażu podręcznego: 28 zł za 1 os./1 str. (+116 zł za 2 os. w 2 str.).

Koszty: 397 zł za loty tam i z powrotem za 2 osoby + 2 szt. bagażu podręcznego na osobę + wybrane miejscówki i pierwszeństwo wejścia)
Do całości należy dodać koszty związane z dostaniem się na lotnisko, ewentualnym parkingiem na lotnisku itd. itp. (nasze 2 najbliższe lotniska, z których możemy polecieć do Grecji leżą o 220 km od nas)
Czy to tanio? Mimo wszystko uważam, że tak. Dlatego, że koszt samego przelotu w jedną stronę za 1 osobę wynosi 100 zł. Gdybym chciała ten wyjazd okroić maksymalnie to zrezygnowałabym jedynie z wyboru miejscówek. Mając 2 bagaże podręczne spokojnie spakujecie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, zwłaszcza na wyjazd krótki, trwający kilka dni.
Jeżeli do całości ceny jesteście zmuszeni dodać 1 duży bagaż rejestrowany: należy do ceny doliczyć ok: 105 zł (w promocji) do 160 zł za 1 bagaż w 1 stronę: czyli od 210 do 320 zł w dwie strony, co już nam daje kwotę ponad 600 złPo piąte:
Zmień tok myślenia w kwestii pór roku
"Jeśli Grecja to tylko w miesiącach letnich" Tak najczęściej słyszę. Ale dlaczego?
Doceń plusy miesięcy jesiennych i zimowych. Poznawaj, smakuj i uwierz, że w okresie jesieni i wczesnej wiosny Grecję zwiedza się najlepiej:
- nie ma tłumów,
- bilety do historycznych miejsc są tańsze,
- powietrze jest ciepłe i można naprawdę świetnie spędzić czas.
My pierwszy raz odwiedziliśmy Ateny w terminie 2-5 lutego. Powietrze miało temperaturę 18-20 stopni, chodziliśmy w koszulkach z krótkim rękawkiem. Teraz wybieramy się do Grecji w listopadzie, a następnie w styczniu.
- jesienią (po sezonie turystycznym) woda wciąż jest nagrzana po upalnym lecie :)

Jak zatem ograniczyć koszty wylotu?

1. Wybierz termin poza sezonem;

2. Znajdź tanią linię lotniczą;

3. Bądź elastyczny w kwestii terminu wylotu i miejsca docelowego (może chciałaś/eś zwiedzić Ateny, ale taniej wyjdą bilety np. do Salonik);

4. Bądź zdecydowany i szybki. Widzisz lot w świetnej cenie, wiesz, że termin Ci z niczym nie koliduje, a w dodatku miejsce wylotu i miejsce docelowe są idealnie trafione? Nie zastanawiaj się. Kupuj natychmiast, bo ceny lotów są niestety zmienne. Osobiście tak straciłam szansę na zakup biletów w cenie po 14,99 euro ceny podstawowej za 1 os. w 1 stronę do Barcelony. Rano cena była świetna, popołudniu była już wyższa.

5. Znajdź loty z najbliższego lotniska i zaplanuj drogę na to lotnisko: przekalkuluj, czy lepiej na lotnisko będzie dojechać środkiem komunikacji publicznej, czy samochodem (paliwo + koszty parkingu). Czasami może się okazać, że tańsze loty oferuje lotnisko położone na drugim końcu kraju. Przeanalizuj koszty, czy dojazd do tego lotniska nie podroży nam kosztów całej podróży. Można też podróż lotniczą połączyć z odwiedzinami u przyjaciół lub rodziny, albo ze zwiedzaniem innego rejonu w Polsce. Decyzja należy do Ciebie :)

6. Dobrze wybierz parkingi na lotnisku, Pamiętaj, że są rożne strefy parkowania (parkingi krótkoterminowe i długoterminowe), a koszty parkowania na nich różnią się pomiędzy sobą znacznie. Wokół lotnisk powstaje mnóstwo parkingów prywatnych, są one oddalone czasami nawet o kilkanaście kilometrów od lotniska, oferują jednak usługę dowozu na lotnisko i ostatecznie koszty parkowania są na nich dużo niższe. Sprawdź to, zanim wyjedziesz na lotnisko. Niektóre oferują też tańsze koszty w przypadku wcześniejszej rezerwacji przez internet.

7. Ogranicz zakup biletu do wykupienia jedynie dodatkowego bagażu podręcznego, nie kupuj bagażu rejestrowanego (jeśli nie musisz);

8. Jeśli lot trwa krótko i nie robi Wam różnicy to, że możecie siedzieć osobno, nie wykupuj dodatkowo miejscówek. To również pozwoli zaoszczędzić na kosztach podróży.

9. Uważaj na wyszukiwarki lotów. Jeśli nie jesteś do końca zdecydowany, a sprawdzasz często loty na dany kierunek, linie lotnicze rejestrują takie wyszukiwania dla danego kierunku, wówczas ceny drożeją. Podobno (osobiście tego nie doświadczyłam, a sprawdzam z różnych IP) ceny mogą się różnić w zależności od komputera, na którym sprawdzasz ceny lotów, ponieważ wyszukiwane kierunki są przypisywane do konkretnych nr IP komputera. Ci bardziej doświadczeni radzą sprawdzać na jednym sprzęcie, a kupować na innym.

10. Zazwyczaj loty kupowane z dużym wyprzedzeniem można kupić dużo taniej. Jednak, jeśli rodzaj pracy nie pozwala Ci na taki luksus, przed zakupieniem biletów lotniczych warto wejść na strony Biur podróży. Może się bowiem okazać, że ich ofert last minute wypadają naprawdę bardzo korzystnie. Warto również sprawdzić oferty samych lotów czarterowych tych biur. Tak na przykład na kilka dni przed wylotem ustrzeliliśmy super ofertę na Zakynthos na początku września. Za loty czarterowe zapłaciliśmy za nas dwoje 600 zł w dwie strony (z wliczonym bagażem podręcznym, rejestrowanym po 20 kg za każdego pasażera). Noclegi bukowaliśmy sami.

11. Jedzenie na lotnisku. Jeśli chcesz zaoszczędzić to zabierz jedzenie ze sobą. Restauracje na lotniskach mają ceny nie tyle z pułapu 11 km, ale z kosmosu. My nie oszczędzamy jedynie na wodzie. Tą zawsze kupujemy na strefie bezcłowej (6 zł za butelkę 0,5l) z tego względu, że nie chcemy by się okazało, że nasz samolot ma opóźnienie, a my umieramy z pragnienia.

Pamiętaj: dobrze planując zaoszczędzisz i będziesz mógł zorganizować naprawdę świetny wyjazd.

Zobacz również: Strach przed lataniem. Jak go zniwelować, albo pozbyć się raz na zawsze :)


1 komentarz:

  1. Może faktycznie tanie podróżowanie jest dobre, ale ja staram się również być zapobiegawcza. Po prostu lubię być ubezpieczona w podróży i wtedy czuję się pewniej. Dlatego wybieram odpowiednie dla mnie towarzystwo ubezpieczeniowe https://kioskpolis.pl/towarzystwa-ubezpieczeniowe/ i w takim wypadku mogę odpoczywać spokojnie.

    OdpowiedzUsuń