Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYNAJMUJĄC AUTO

Oto problem, z którym w pewnym momencie dotyka większość z nas ponieważ jadąc na wakacje chcielibyśmy zwiedzić jak najwięcej. Pamiętajmy, ze firmy wynajmujące pojazdy nie znają osób, którym te pojazdy wynajmują, chcą się więc maksymalnie zabezpieczyć.

Na co zatem zwrócić uwagę przy wynajmie pojazdu?



1) w jakim języku jest umowa wynajmu. 
Podpisujemy umowy w języku, który znamy i rozumiemy. Byłabym naprawdę daleka od podpisywania umów których treści nie rozumiemy, nie wiemy bowiem do czego się zobowiązujemy, a miła Pani w obsłudze może nas naprawdę zapewniać o wielu rzeczach.

2) sprawne auto
Podczas uzgadniania ceny, będąc jeszcze w Polsce nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić oczywiście, ale zróbmy to przy przekazywaniu pojazdu. Jeśli odbierając samochód zobaczycie wyraźne uszkodzenia, warto jest zrobić ich zdjęcie, wpisać je w protokół przekazania pojazdu. Uwaga: w Grecji bardzo często pojazd zwraca się w różnych dziwnych miejscach, nie bezpośrednio pracownikowi firmy wynajmującej. Możesz mieć np. polecenie zostawienia kluczyków w recepcji hotelu, albo polecenie wsunięcie kluczyków np. pod wycieraczkę , albo przy wlewie paliwa i zostawienie na parkingu wskazanym przez firmę (np. na parkingu lotniskowym). Zrób sobie wtedy dokumentację fotograficzną pojazdu dla własnego spokoju, chyba, że masz korzystne ubezpieczenie pojazdu, które obejmuje wkład własny i zeruje depozyt (o czym niżej).

3) rodzaj ubezpieczenia
Najlepiej aby było pełne takie które w pełni pokrywa wkład własny oraz depozyt i wszystkie ewentualne uszkodzenia. Temat ubezpieczeń to temat rzeka. Każdy wynajmowany samochód posiada podstawowe ubezpieczenie, które jednak nie zabezpiecza nas całkowicie. Warto sprawdzić czy wypożyczane przez nas auto ma ubezpieczenie:
- CDW (collision damage waiver) - ubezpieczenie obejmujące uszkodzenia w przypadku wypadków;
- TP/TW (teft protection / waiver) - ochrona przed kradzieżą: należy upewnić się, że to ubezpieczenie znosi naszą odpowiedzialność w całości, a nie tylko częściowo, jak to jest najczęściej niestety.
Jeśli przy tych ubezpieczeniach zobaczymy dopisek "with excess" oznacza, że na pewno mamy tu do czynienia z wkładem własnym. Może się niestety okazać, że w umowie ukryty jest zapis mówiący o tym do jakiej kwoty za szkody nie odpowiada ubezpieczyciel, a niestety wynajmujący.
Uwaga: tanie pakiety ubezpieczeniowe wyłączają koszty naprawy kół i np. szyb.
Warto zainwestować wykupując SCDW - ubezpieczenie, które znosi zarówno wkład własny jak i wyłączenia (czyli np. te koła i szyby) jest to bardzo kosztowne ubezpieczenie, którego stawka dzienna zazwyczaj znacznie przewyższa koszty dziennego wynajmu auta.
Pamiętajmy, że żadne ubezpieczenie nie obowiązuje jeśli prowadzimy samochód od wpływem alkoholu, zabraliśmy auto na inną wyspę (bez uzgodnienia tego z wypożyczalnią), pojazd prowadziła osoba nie wpisana jako kierowca lub zostały złamane inne warunki wynajmu.

4) wysokość depozytu w zależności od rodzaju ubezpieczenia
Nie zawsze pełne ubezpieczenie znosi depozyt. Pamiętajmy depozyt to nie to samo co wkład własny.  To dwa różne zabezpieczenia jakie firmy wynajmujące pojazdy stosują. Należy o tym pamiętać. Wysokość depozytu może wahać się w granicach od 100 do nawet 500 albo i więcej euro. Depozyt blokowany jest na karcie kredytowej. Osobiście, jeśli depozyt nie jest wysoki i wynosi ok 100-200 euro, nie uważam to za coś złego. Depozyt zwracany jest po oddaniu auta w takim samym stanie. Jeśli wybierzemy wypożyczalnie, w której nie unikniemy płacenia depozytu zwróćmy uwagę na to w jakiej formie jest on wnoszony. Z reguły musi to być karta kredytowa z wypukłymi cyframi i oczywiście musi mieć odpowiednie środki.

5) wysokość wkładu własnego w zależności od rodzaju ubezpieczenia
Tu sprawa ma się bardzo podobnie jak w przypadku depozytu, a więc: nie zawsze pełne ubezpieczenie znosi wkład własny. Pamiętajmy wkład własny to nie to samo co depozyt. To dwa różne zabezpieczenia jakie firmy wynajmujące pojazdy stosują. Wysokość depozytu może wynieść nawet 800, 1500 albo więcej euro. Należy zatem uważać na to i bardzo szczegółowo czytać warunki wynajmu. A co to jest wkład własny? Ano jest to nic innego jak Twoja partycypacja w kosztach w przypadku gdyby z autem się coś stało. Wówczas do tej wysokości to Ty ponosisz koszty. Byłoby zatem niezbyt miło, gdyby się okazało, że do kosztów całych wakacji musisz doliczyć jeszcze sporą sumę liczącą tysiące polskich złotych :/
Jeśli wybierzemy wypożyczalnie, w której nie unikniemy wkładu własnego, zwróćmy uwagę na to w jakiej formie jest on wnoszony. Z reguły musi to być karta kredytowa z wypukłymi cyframi (ale nie zawsze, ponieważ czasami sama treść umowy nas do tego zobowiązuje, a karta wcale nie jest blokowana). Jeśli wkład własny blokowany jest na karcie kredytowej sprawdźmy możliwości naszej karty. Jeśli Twoja karta jest np. na 3000 zł to nie zarezerwujesz za jej pośrednictwem auta gdzie wkład własny to 1000 euro.

6) czy jest konieczna karta kredytowa
Osobiście preferuję wypożyczalnie, które nie wymagają posiadania karty kredytowej, a to dlatego, że staram się rezerwować auta po pierwsze za gotówkę, po drugie szukam pełnego ubezpieczenia, które pokryje koszty depozytu i wkładu własnego. Nie lubię gdy ktoś blokuje moją kartę, wolę by była zabezpieczeniem na inne okoliczności, np. nieoczekiwane zakupy, albo konieczność zakupu nowych biletów lotniczych (wiemy co wyprawiają niektóre linie lotnicze). Uwaga jeśli rezerwujemy auto przy użyciu karty kredytowej musimy pamiętać o tym, że karta kredytowa musi być na imię i nazwisko głównego kierowcy.

7) brak dziennego limitu kilometrów 
To wbrew pozorom jeden z ważniejszych punktów. Okazuje się bowiem, że niektóre wypożyczalnie narzucają, że dziennie nie można przejechać więcej niż 100 km a za dodatkowe kilometry się dopłaca. Szczerze... nie wiem jak to sprawdzają, ale takich samochodów my nie wypożyczamy, bo nasze dzienne limity znacznie przekraczają limity określone przez takie wypożyczalnie.

8) czy za dodatkowego kierowcę musimy dodatkowo zapłacić
Z reguły, w większości wypożyczalni, za dodatkowego kierowcę się dopłaca. Dlaczego to jest takie ważne? Dlatego, że gdyby cokolwiek się wydarzyło, a za kierownicą będzie siedziała osoba, która nie została wskazana jako kierowca, żadne nasze ubezpieczenie, które wykupiliśmy dodatkowo nie będzie obowiązywać. Dlatego, jeśli wybrana przez Ciebie wypożyczalnia ma dodatkowe opłaty za drugiego kierowcę, wiesz, że nie tylko Ty będziesz prowadzić auto - zapłać, nie oszczędzaj na tym.

9) czy możesz pojazd zabrać np. z kontynentu na wyspy, albo z jednej wyspy na drugą.
Być może nie przyszłoby Ci do głowy, że może być zakaz, a jednak. Niektóre wypożyczalnie bezwzględnie tego zabraniają, inne mają za to dodatkowe opłaty. Pamiętaj, jeśli planujesz taką wyprawę autem z wypożyczalni - nie ukrywaj tego faktu. Może się bowiem okazać, że takie informacje należy umieścić w umowie, albo wnieść dodatkowe opłaty aby Twoje ubezpieczenie obowiązywało w innej lokalizacji.

10) jaka jest polityka paliwowa wypożyczalni
Każda wypożyczalnia samochodów ma swoją politykę paliwową. Zawsze odbierając samochód sprawdzaj jaka jest polityka paliwowa i jaki jest poziom paliwa. Polityka paliwowa może być: 
- full to full: odbierasz z pełnym bakiem i zwracasz z pełnym bakiem;
- zwracasz z takim poziomem jaki miałeś przy wypożyczaniu;
- opłacanie baku paliwa przy odbiorze auta: wówczas otrzymujesz pojazd z pełnym bakiem a zwracasz z minimalną ilością.

11) minimalny okres wynajmu samochodu w danej wypożyczalni
Nie w każdej wypożyczalni wynajmiemy auto na jeden dzień. Bardzo często wypożyczalnie określają, że auto może być wynajęte  np. na minimum 3 dni.

12) Dodatkowe koszty związane z miejscem odbioru / zwrotu auta 
Uwaga: Wypożyczalnie samochodów określają miejsca, z których można odebrać samochód. Może to być: siedziba wynajmującego, hotel, lotnisko, dworce i in. Za niektóre lokalizacje należy dodatkowo zapłacić. Sprawdź jakie sa to koszty. Czasami warto pofatygować się i odebrać auto bezpośrednio u wypożyczającego, niż dopłacać niemałe pieniądze za dowóz auta w inną lokalizację. Pamiętajmy również, że najtaniej wychodzi odbiór i zwrot auta w tej samej lokalizacji. Jeśli odbieramy samochód w jednej lokalizacji a oddajemy w innej zazwyczaj związane to będzie z niemałymi dodatkowymi dopłatami. Przemyślmy nasz wynajem pod tym względem.

Zobacz gdzie my wynajmujemy auta w Grecji: RENT A CAR - GRECJA

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny, albo po prostu Ci się podobały, zostaw po sobie ślad w komentarzu, choćby wstawiając uśmiech, albo swoją opinię, uwagi czy sugestie. Dla Ciebie to tylko chwilka, a dla nas to niezwykle cenna informacja pozwalająca pracować nad rozwojem strony. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz