Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

poniedziałek, 8 października 2018

"Nowe życie" Dionisios Sturis

Nowe życie

"Nowe życie"

Dionisios Sturis
Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.
Warszawa 2014
Ilość stron: 365
Wciągająca książka stanowiąca o historii. Historii nie tylko Grecji, ale historii mnóstwa dzieci, młodych Greków, których sytuacja, wojna domowa zmusiły do opuszczenia własnego kraju, własnych rodzin. Rozłąka, która miała być dla tych dzieci tylko tymczasowa, kilkumiesięczna okazała się rzutować na całe życie. Za każdym dzieckiem kryje się prawdziwy dramat całych rodzin.

Transporty, które wywoziły greckie dzieci m.in. do Polski, na Słowację, na Węgry, zabierały te dzieci od ich rodzin na całe lata. Dziś Ci ludzie dorośli, pozakładali rodziny. Najwięcej greckich dzieci ulokowano w Polsce na ziemiach zachodnich i na Pomorzu. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jakie dramatyczne historie kryją się za drzwiami naszych sąsiadów.
To co jest uderzające podczas czytania tej książki, to mimo ogromu całej tragedii - dobroć i opieka jaką dzieci dostały tu na miejscu.  Uderzające ponieważ, czytając odczuwa się straszny ból obecnie panujących w Polsce podziałów i rasizmu. Nie  rzadko słyszy się historie, że turysta z Krety został pobity w tramwaju, dziewczynka z Turcji wyzwana na ulicy, chłopcy z Indii zostali zaatakowani w Warszawie w autobusie... a gdy ktoś staje w ich obronie niestety słyszy te same wyzwiska.
Kiedyś potrafiliśmy być normalni, kiedyś gdy jeszcze pamiętaliśmy, że nie tak dawno sami potrzebowaliśmy pomocy, nasz kraj był zniszczony, Polska podnosiła się z gruzów, a nasi bliscy znali horror wojny, smak strachu i krwi. Wtedy gdy my - Polacy szukaliśmy pomocy, często wysiedlani z miejsc zamieszkania, pozbawieni wszystkiego potrafiliśmy sobie pomagać, dzielić się ostatnim kawałkiem chleba - dopóki o tym pamiętaliśmy, dopóty potrafiliśmy patrzeć na drugiego człowieka z szacunkiem. Co się zmieniło? Jeszcze nie do końca pokolenia się wymieniły, jeszcze żyją świadkowie tragicznych wydarzeń z czasów wojny, a mimo to już zapominamy o człowieczeństwie. Akty napaści na tle rasowym, etnicznym, narodowościowym, religijnym zdarzają się coraz częściej. Dlatego ta książka jest talka ważna. Nie tylko poznajemy historię Grecji, poznajemy poszczególne tragiczne historie konkretnych osób, ale mamy również możliwość choć na chwilę usiąść, zastanowić się nad naszą własną historią, nad tym jacy jesteśmy, co jest w życiu ważne i jak ważny jest szacunek dla dla życia i dla drugiego człowieka.
Polecam gorąco. Ta książka ma szansę coś zmienić.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza