Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

Nauka języka greckiego

Foto: Powiedz to po grecku Żaneta Barska

Rozmówki możesz kupić już dziś.
Zajrzyj na stronę: Powiedz to po grecku

"Dogadaj się po grecku" Żaneta Barska

Przewodnik językowo-kulturowy początkującego grekomaniaka
Wydanie: 2018 r.

W Grecji byłaś/eś już kilka albo kilkanaście razy, kochasz ten kraj, fascynuje Cię jego kultura, sztuka, historia, zaczynasz coraz więcej czytać o Grecji i w zasadzie to pojawia się myśl o nauce języka greckiego. Przecież wrócisz tam nie raz jeszcze. Znasz to uczucie? 
Nie martw się, to nic groźnego. Jesteś grekomaniakiem :) jednym z nas.
Moją przygodę z nauką greckiego zaczęłam od poszukiwań wszystkich materiałów, blogów, książek, kursów. Niestety dla kogoś kto dopiero zaczyna nie jest to takie proste. 
Dziś jestem posiadaczką rozmówek autorstwa Żanety Barskiej pt. "Dogadaj się po grecku" i z czystym sumieniem mogę je polecić każdemu rozpoczynającemu swoją przygodę z nauką greckiego. 

Dlaczego nauka greckiego nie jest taka prosta?
Po pierwsze dlatego, że materiałów na ten temat w internecie nie ma dużo, a przynajmniej brakuje takich, które za rękę poprowadzą osobę rozpoczynającą naukę.
Po drugie: nie oszukujmy się... jeśli do tej pory nie miałeś styczności z językiem greckim - sam sobie nie poradzisz z kilku powodów: alfabet, połączenia literowe, akcent i znaczenie wyrazów, wymowa... A to dopiero początek.
Czy to miałoby oznaczać niepowodzenie? Ależ skąd. Nie dla grekomaniaka, który chce chłonąć wszystko co greckie i przeniknąć Elladą, a tego bez języka nie da się zrobić.

Czy zatem greckiego można się nauczyć?
OCZYWIŚCIE, ŻE TAK. Potrzebujesz do tego jednak kilku rzeczy, a najważniejszą z nich są porządne materiały, które krok po kroku przeprowadzą przez te pierwsze najtrudniejsze kroki. Po tym jak rozpoczęłam naukę, będąc w pełnej euforii z własnych sukcesów :) mogę śmiało napisać, że najlepsza wiadomość jest taka, że takie materiały są dostępne.

Gdzie zacząć?
Najlepiej od strony Żanety Barskiej: POWIEDZ TO PO GRECKU
Żaneta Barska jest tłumaczem języka greckiego, autorką rozmówek "Dogadaj się po grecku" i wielką miłośniczką Ellady, w której spędziła część swojego życia. Dlatego właśnie od Żanety Barskiej dowiemy się nie tylko jak zacząć naukę, ale również poznamy zawiłości językowe, które tłumaczone są w sposób niezwykle przystępny, a także dowiemy się co nieco o kulturze i specyfice greckiego świata. Na stronie znajdziemy wpisy dotyczące m.in. zamawiania jedzenia i napojów, wpis o różnicy pomiędzy souvlakami w Atenach i Salonikach, a także jakie polskie słowa brzmią podobnie do słów greckich i jakich gestów się wystrzegać ponieważ niechcący możemy obrazić mieszkańców Grecji. Wpisy w większości opatrzone są nagraniem wymowy. Takich materiałów nie znalazłam jak dotąd w internecie w żadnym innym miejscu.
Jeżeli masz wątpliwości, Żaneta udostępnia darmowy egzemplarz MINIROZMÓWEK, dzięki, którym będziesz mógł się sprawdzić i przekonać, że z taką pomocą, nauka tego języka to czysta przyjemność. 
ROZMÓWKI "Dogadaj się po grecku" których jestem szczęśliwą posiadaczką, to kompletny materiał do nauki języka, który można zakupić na stronie Powiedz to po grecku

Dlaczego "Dogadaj się po grecku"?
Po pierwsze, dlatego, że po zakupie rozmówek w pakiecie dostajesz kompletny profesjonalny materiał do nauki języka, a w nim:
- rozmówki polsko - greckie z pełnym wyjaśnieniem zagadnień ortograficznych, gramatycznych, interpunkcyjnych oraz zagadnień dotyczących alfabetu i połączeń literowych i fonetyki; 
- materiały audio z pełną wymową i wyjaśnieniami do rozmówek;
- 50 podstawowych greckich czasowników wraz z odmianą nie tylko przez osoby ale również przez czasy. 
Po drugie rozmówki przygotowane są przez zawodowego tłumacza języka greckiego. Żaneta Barska włożyła w przygotowanie rozmówek mnóstwo pracy, serca i pasji. To się czuje korzystając z materiałów. Ponadto w rozmówkach znajdujemy mnóstwo zagadnień dotyczących kultury greckiej oraz zagadnień i ciekawostek gramatycznych.
I wreszcie po trzecie: koszt rozmówek nie jest duży, a uwierzcie są one warte swojej ceny.

Forma rozmówek:
Rozmówki są w formie e-booka. Przyznaję, początkowo miałam wątpliwości do tej formy. Dziś już nie mam żadnych. Dlaczego? Dlatego, że mam je zawsze przy sobie zgrane na kartę pamięci w telefonie. Idealnym połączeniem jest śledzenie rozmówek i słuchanie e-booka i taką formę nauki preferuję w połączeniu z prowadzeniem zeszytu. Wówczas wygodnie jest rozmówki otworzyć w laptopie lub tablecie. Gdzie jeszcze korzystam z rozmówek aby utrwalić wiedzę?
- w samochodzie, pociągu, autobusie i samolocie,
- na siłowni,
- podczas zakupów,
- na spacerze...
Dosłownie wszędzie można słuchać nagrań audio, ponieważ forma nagrania nie wymaga jednoczesnego śledzenia treści pisanej w rozmówkach. Dzięki temu mogę swobodnie powtarzać materiał gdziekolwiek jestem. 

Co mi pomaga w nauce?
Największą pomocą jest osłuchanie się języka. Niestety w Grecji jesteśmy jedynie gośćmi, więc nie mamy możliwości osłuchania się języka na co dzień. Osłuchanie jest niezwykle ważne aby móc rozróżniać słowa, zacząć rozumieć i mówić po grecku. 
Ja, w pracy słucham radia greckiego, w czasie wolnym (siłownia, zakupy) - audiobooka "Dogadaj się po grecku". Żaneta poleca oglądanie seriali greckich, które wrzuca również na swoją stronę. Ty wybierz swoją metodę na osłuchanie się greckiego :)

Jak się przetestować?
Najlepiej i najprzyjemniej tak jak ja to zrobiłam :) (stąd moja euforia zresztą). Poleciałam do Aten by móc zacząć testować swoje postępy. Spotkałam się z Grekami, przywitałam, zapytałam jak się mają, zapytałam o drogę, porozmawiałam z policjantem, zamówiłam piwo, słodkie i gorzkie kawy, poprosiłam o rachunek, zapytałam o cenę.... i wiecie co? Spotkałam się z niezwykłą sympatią, momentami z zaskoczeniem, z pytaniem czy mieszkam w Grecji, ze stwierdzeniami że mam świetny akcent, że dobrze mówię po grecku. To buduje i motywuje do dalszej wytężonej nauki.
Właśnie dla tej satysfakcji i dla tej euforii warto zacząć naukę. 

Dodam jeszcze tylko, że zanim Żaneta Barska stworzyła swoją stronę i napisała rozmówki, podejmowałam próby nauki greckiego za pośrednictwem kursów multimedialnych (wykupywanych na pół roku lub na rok). Żadne z nich nie przynosiły efektów ponieważ nie tłumaczyły zasad, a polegały na tzw. "zakuwaniu" trudnych, długich zdań na pamięć. To tak niestety nie działa. Tak się greckiego nie da nauczyć. Grecki trzeba zrozumieć. Ktoś go musi wytłumaczyć. To właśnie zrobiła Żaneta :)

Żanetko naprawdę bardzo Ci dziękuję za Twoją pracę bo w końcu zaczęłam rozumieć grecki i dzięki temu zaczęłam mówić po grecku ze zrozumieniem :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz