Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

czwartek, 22 marca 2018

Drogi na Zakynthos

Podobno niektórzy nazywają Zakynthos "Zakryntos" ze względu na kręte drogi, wiodące przez wyspę przez jej część górzystą. Rzeczywiście, wyspa w swojej części zachodniej od północy po południe jest górzysta. Czy jest się czego obawiać?
Osobiście uważam, że nie. Drogi są na tyle szerokie i zabezpieczone, że średnio-wprawiony kierowca spokojnie jest w stanie poradzić sobie ze zwiedzaniem wyspy. Drogi są w dobrym stanie. Jedynie przejeżdżając przez półwysep Keri w kierunku latarni musieliśmy nieco bardziej uważać, ponieważ uliczki zwężały się bardzo szybko i biegły wśród ciasnych zabudowań, by następnie zmienić się w szutr. Jednak to uważam za naprawdę klimatyczne i charakteryzujące tę niezwykłą część wyspy.
 Na co zwrócić uwagę? Zdecydowanie na młodych turystów szalejących na kładach. Tak... to zdecydowanie jest największe zagrożenie. 

Wypożyczalnie samochodów

Te znajdziecie praktycznie w każdym mieście i miasteczku, gdzie kwitnie biznes turystyczny. Co my zrobiliśmy?
Udaliśmy się do Zante Magic Tour (polska firma turystyczna organizująca wycieczki po Zakynthos) i za ich pośrednictwem wynajęliśmy auto. Bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Dlaczego w ten sposób? Po pierwsze nie mogłam się zdecydować na jedną konkretną wypożyczalnię i uznałam, że Zante Magic jako znana i polecana firma nie pozwoli sobie na pośrednictwo w polecaniu czegoś niesprawdzonego, a po drugie, dlatego, że nie mogłam się dogadać z kobietą, która pracowała w docelowo wybranej przez nas wypożyczalni. Nie, nie chodziło o nieznajomość angielskiego. Chodziło o to, że z moich obliczeń wychodziło o jeden dzień mniej niż tej pani... :/ ale nie miało to na celu oszukanie nas, po prostu wynikało to z zapędzenia się nieco przy dodawaniu dni. Pani była niezwykle uparta i nie dała sobie przetłumaczyć, że nie ma racji, więc wyszliśmy. Udaliśmy się do Zante Magic, gdzie właściwie obliczono dni, podpisaliśmy dokumenty i z tej samej firmy wypożyczającej auta podstawili nam samochód z samego rana.
Bardzo często jest tak, że gdy nie ma auta w wypożyczanej przez nas klasie, dostajemy klasę wyższą w tej samej cenie. Tak więc my otrzymaliśmy samochód terenowy za całkiem przyzwoite pieniądze. Twarde zawieszenie dało się odczuć na drogach, ale bardzo miło wspominamy przejechane nim kilometry. To co zobaczyliśmy warte jest wszystkiego.

Kład, skuter, a może samochód?

Osobiście na Zakynthos wybraliśmy auto. Z kilku powodów: Po pierwsze zależało nam na bagażniku i to sporym. Samochodem mieliśmy pojechać na lotnisko i później go tam zostawić. W związku z tym, że nasz samolot był wieczorem, cały dzień chcieliśmy jeszcze wykorzystać na zwiedzanie i plażowanie. A ponieważ nie jestem zwolennikiem pozostawiania toreb czy innych bagaży na wierzchu (obojętnie gdzie czy w Polsce czy za granicą), potrzebowaliśmy porządny bagażnik, który zmieści nasze bagaże. Po drugie, skuterem jednak jeździmy dużo wolniej niż autem, a wyspa mimo, że nie jest bardzo duża, to jednak skuterem przemieszczanie się zajęłoby nam dużo więcej czasu. Po trzecie: kłada w ogóle nie braliśmy pod uwagę, ponieważ wypożyczenie kłada ATV czy buggy kosztowało tyle samo co auta, a komfort i strefa bagażowa mniejsze.

Używanie klaksona w Grecji

Używanie klaksona jest w Grecji czynnością niemal tak naturalną i powszechną jak dla nas włączanie kierunkowskazu czy zapalanie świateł. A do czego klakson służy w Grecji? Do informowania o tym, że właśnie się wyprzedza inny pojazd, o tym, że zliża się do innego pojazdu, a tym, że mija się kogoś. Klakson służy do komunikacji, nie do "opieprzania" tak jak u nas. W Grecji trąbi się praktycznie non stop.
Tak więc na co uważać wypożyczając auto? Policzcie dobrze dni wypożyczenia. Uważajcie na szalejącą młodzież na kładach i pamiętajcie jeśli na Was trąbią, to za pewne nie dlatego, że coś źle zrobiliście, ale tak naprawdę z każdego jednego powodu, chociażby w celach informacyjnych. 
A więc szukajcie wygodnego autka i w drogę. 
My uwielbiamy Grecję poznawać samodzielnie, móc się zatrzymać kiedy mamy na to ochotę, zjeść gdzie chcemy i co chcemy, pobyć z ludźmi.

Zobacz również:
Informacje o Zakynthos 
TOP 10 - Zakynthos 
Galeria zdjęć
Drogi na Zakynthos
Noclegi w Grecji 
Nasz wypad na Zakynthos

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny, albo po prostu podobał Ci się, zostaw po sobie ślad w komentarzu, chciażby wstawiając uśmiech, albo swoją opinię, uwagi czy sugestie. Dla Ciebie to tylko chwilka, a dla nas to niezwykle cenna informacja pozwalająca pracować nad rozwojem strony.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza