Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

wtorek, 13 marca 2018

"Mongolskie Historie wilczym pazurem pisane"

"Mongolskie Historie wilczym pazurem pisane"

Mongolskie historie...
Paweł Serafin
Wydawnictwo: Bernardinum Sp. z o.o.
2018 r.
Liczba stron: 293
Kochamy podróże, kochamy poznawać nowe miejsca, ludzi, ich zwyczaje, mentalność, tradycje. Nie jesteśmy zwolennikami zatrzymywania się w podróży w hotelach, tam ludzi raczej nie można poznać. Tam się ich mija i z reguły nawet nie pamięta. My zdecydowanie wolimy kontakt. Chyba dlatego tak bardzo ta książka napisana jest "dla nas". Kierunek: Mongolia. Przyznaję, tam nas jeszcze nie było i pewnie jeszcze długo nie dojrzejemy do tego by wyruszyć w tamtym kierunku. Nie mniej jednak, apetyt został pobudzony...
Autor jest pasjonatem Azji. Sam zwiedził ponad 50 krajów, głównie Mongolię, Kirgistan, czy Indie, ale również Ukrainę. Mongolskie historie... to podróż do niezwykłego kraju, który autor pokazuje nam podczas swoich licznych podróży. Czytając, śmiało mogę powiedzieć, że chociaż przez ten krótki moment mogłam poczuć się członkiem tego niezwykłego zespołu. W jego skład wchodzą Halcan Czon (czyli autor), Dżidżik Bawgaj (Przemek) i Sahaltaj Jama (Damian). Ta książka to niezwykła podróż przez surowe stepy i pustynie Mongolii, podczas której poznajemy żyjących tam na co dzień ludzi, poznajemy ich codzienne zajęcia, często niebezpieczne i ciężkie, ale pozwalające przeżyć. Jak się jednak możemy przekonać, tam... właśnie w takich surowych warunkach poznajemy siebie i drugiego człowieka, na którego jednak najczęściej właśnie tu możemy, a nawet musimy liczyć. W drodze zawsze towarzyszą nam konie. Jeden jako środek transportu, drugi - juczny. Jak się możemy przekonać... jest to często jedyny możliwy środek transportu, ale nie pozbawiony zagrożeń i ryzyka. Trudne warunki życia to nie tylko praca czy transport, ale przede wszystkim temperatury, odległości i zwierzęta o czym możemy się przekonać "pokonując" kolejne rozdziały.
Co takiego jest w tej niezwykłej, surowej krainie, że autor tam wraca? Ba, co powoduje, że ludzie tam żyjący są jednak szczęśliwi i pomimo wielu trudów życia codziennego... jednak spokojniejsi, żyjący w pełnej zgodzie z naturą, która kierunkuje ich życie. Książka zdecydowanie skradła nasze serca. W prosty, ciekawy, czasami zabawny sposób przybliża tę odległą i "trudną" krainę, jej dziką naturę i duszę. Mongolia dla wielu pozostanie niedostępna z różnych względów. Dzięki tej książce możemy choć na chwilę przenieść się w przestrzeni i (może nie posmakować) ale rozbudzić apetyt na obranie nowego niezwykłego kierunku.

Zobacz również: Cały Świat w książkach   

Na dobre książki prędzej czy później się trafia... nie ma innego wyjścia :)
Recenzja na gorąco możliwa była dzięki:

http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

1 komentarz: