Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

wtorek, 26 grudnia 2017

Choinka w Grecji

statek na placu Syntagma w Atenach
Grudzień to miesiąc, w którym przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. Jedni kupują żywe drzewka, inni wyciągają sztuczne choinki z piwnic. Wszystkie jednak drzewka są pięknie ubierane w bombki, łańcuchy, cukierki, lampki i łańcuchy. Domy stroimy gwiazdami betlejemskimi, iglakami i świecznikami. Przygotowujemy tradycyjne potrawy takie jak barszcz z uszkami, zupę grzybową, pierogi, bigos, kutię czy karpia. Tradycyjnie mamy 12 potraw i wszystkich trzeba spróbować. Gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka zasiadamy do wieczerzy.... Tak... te tradycje wszyscy znamy. Wszyscy co roku uczestniczymy w takich przygotowaniach. 

Jak jednak jest w Grecji? Czy choinka to tradycja kultywowana na całym świecie? 


Nie zawsze. Grecja to kraj różnorodności. Silnie zakorzenione tradycje są różne w zależności od regionu, od wyspy. Symbolem świąt jest zarówno choinka jak i statek. Na wielu placach i skwerach miast w okresie świątecznym górują pięknie zdobione drzewka, a obok nich podświetlone statki. 
Związane jest to przede wszystkim z ważną rolą morza w życiu i gospodarce Greków.
Okres świąteczny zwany jest Dodekaimero obejmuje bowiem nie tylko Święta Bożego Narodzenia, ale cały okres aż do 6 stycznia. Najważniejszym Świętem dla Greków jest Wielkanoc i zmartwychwstanie Jezusa. Boże Narodzenie nie jest tak istotne, natomiast jest równie uroczyście obchodzone. Dlaczego dzień Wigilii nie został  tu wskazany? Dlatego, że Grecy nie obchodzą Wigili tak jak Polacy. Nie ma tradycji zasiadania do wspólnej kolacji. Dniami odwiedzin są 25 i 26 grudnia. Dość specyficzna dla Grecji jest "obecność" Kalikantzaroi. Są to złośliwe, zezowate karły, demony lub ludzie którzy ulegli zwierzęcym pokusom. Stworzenia te w okresie Dodekaimero szczególnie intensywnie wychodzą z ukrycia i próbują dostać się do domów, aby uczestniczyć w świętach. Jednakże w sposób złośliwie kłopotliwy dla mieszkańców domostw. Do domów próbują przedostać się głównie przez kominy. Aby temu zapobiec w kominkach rozpala się drwa. Stworzenia te mają być źródłem wszelkich problemów i kłopotów, broją w kuchniach, rozsypują mąkę i cukier.  
Palenie w kominku w okresie Dodekaimero ma również związek z "ogrzewaniem Jezusa" w tym okresie. Szczególnie w części Macedonii tradycja zbierania w lesie "drewna chrystusowego" zachowała się do dziś.
Kolejną różnicą w porównaniu do naszego kraju jest to, że w Grecji Mikołaj prezentów w Boże Narodzenie nie przynosi. Święto Mikołaja czczone jest w dniu 6 grudnia. Jest on jednak patronem Grecji, żeglarzy i rybaków. Kiedy więc w Grecji dostaje się prezenty? W dniu 1 stycznia - w dniu Świętego Bazylego.

Czytaj również:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza