Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

niedziela, 9 lipca 2017

Grecja, a porządek na ulicach

Kochani, miałam wczoraj przyjemność poprowadzenia prelekcji nt. ochrony środowiska, ograniczania masy odpadów i postępowania z rzeczami, które nie są nam już potrzebne. 
Miałam również możliwość przedstawienia sytuacji globalnej głównie w kontekście odpadów z tworzyw sztucznych (produkcja w liczbach, czas rozkładu i sytuacja jeżeli chodzi o zbiorniki wodne)
Te dane przedstawię poniżej, ponieważ uważam, że każdy z nas powinien zwrócić uwagę na to jak wpływamy na nasze środowisko.

Piszę o tym dlatego, że z pewnością każdy, kto odwiedził Grecję zwrócił uwagę na to, że Grecja jest jednak krajem dość zaśmieconym. Plastikowe odpadki walają się po ulicach, wzdłuż nawet głównych arterii. Oczywiście nie wszędzie - nie chcę generalizować ani urazić nikogo, nie mniej jednak często można spotkać zaśmiecone miejsca. Typowo turystyczne lokalizacje potrafią być utrzymane w czystości i porządku. My jako turyści - goście licznie odwiedzający Grecję powinniśmy szczególnie uważać na to aby nie mieć udziału w zaśmiecaniu tak pięknych regionów, w których przecież chcemy odpoczywać i chcemy cieszyć oczy cudnymi widokami.
To już troszkę moje zboczenie zawodowe - poniżej kilka ujęć...
Emporio - Santorini
Emporio - Santorini
 Nawet sama kwestia porzucania przedmiotów, sprzętów czy pojazdów - niestety dość często się z tym spotykałam podczas wyjazdów na greckie wyspy.

porzucone auto - Santorini
Kochani - teraz o liczbach:
W naszych morzach i oceanach obecnie pływa 150 mln ton plastiku. szacuje się, że jeżeli czegoś z tym nie zrobimy w 2025 r. na każde 3 tony ryb przypadać będzie 1 tona plastiku. Natomiast w 2050 r. plastiku w morzach i oceanach będzie znacznie więcej niż ryb. A przecież dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że plastik to zagrożenie dla zwierząt morskich ale również i dla nas samych.
Drobne elementy plastikowe są mylone z pożywieniem. Zwierzęta zaplątują się w reklamówki, linki, ulegają podduszeniu lub tracą życie. To jest bardzo smutne. Nie możemy do tego dopuszczać.

Kamari - Santorini
-  po obu stronach drogi w odległości
do 100 metrów
hulały śmieci w postaci worków,
butelek i papieów
Na całym świecie rocznie produkowanych jest 300 mln ton tworzyw sztucznych. Niestety z tendencją wzrostową o 5% w skali roku. W samej Polsce produkuje się 2,5 mln ton. Niektóre komponenty do produkcji tworzyw sztucznych powstają z ropy naftowej. Dzięki segregacji odpadów oszczędzamy więc zasoby naturalne ponieważ nowe produkty mogą powstawać z surowców wtórnych pozyskiwanych właśnie dzięki segregacji.
Tworzywa sztuczne rozkładają się aż 400 lat.
A muszę Wam powiedzieć, że takie tworzywa sztuczne jakie znamy dziś powstały niecałe 100 lat temu. Oznacza to, że jeżeli wtedy w sposób niekontrolowany trafiły do środowiska - jeszcze się nie rozłożyły. Ulegną biodegradacji za około 300 lat, czyli cały czas mogą negatywnie wpływać na nasze organizmy.
Kochani segregujmy odpady - dbajmy o środowisko. Nie tylko koło naszych domów, ale również na wakacjach :)

drobne odpady 
butelki i worki przy drodze na KrecieSiga Siga - My Word na Facebooku oraz na Instagramie


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza