Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

Czego dowiedzieliśmy się o Santorini...

Zanim wyjedziesz, koniecznie zobacz jak my przygotowaliśmy się do tej podróży:
 (klik w opis pod zdjęciem) 


GALERIA ZDJĘĆ

TOP 10 - SANTORINI

PLAŻE SANTORINI




 Wyspa na wulkanie
Santorini - źródło: google.maps

Santorini to obecnie niewielka wyspa na morzu Egejskim, która wraz z innymi wyspami tworzy mały archipelag należący do Grecji. W skład archipelagu Santoryn wchodzi 5 wysp, z których dwie są zamieszkałe: Thira, Thirasia, Aspronisi, Nea Kameni, Palea Kameni.

Przed 1600 r. p.n.e. w miejscu wymienionych pięciu wysp istniała jedna okrągła o nazwie Strongili ("okrągła"). Wybuch wulkanu spowodował zapadnięcie się części środkowej wyspy i powstanie kaldery, która zalana została wodą.


Nazwa Santorini wywodzi się od Świętej Ireny - Santo Irini. Główną wyspą jest Thira - największa z wysp zwana ogólnie - Santorini. Wyspa znana jest najbardziej z produkcji wina. To tu powstają najlepsze trunki odmiany assyrtiko i właśnie wino najlepiej jest przywieźć z tej pięknej wyspy.
Santorini cechuje niska zabudowa i charakterystyczne białe domki z niebieskimi kopułkami. Od strony kaldery usiane na zboczach 200 metrowego klifu.
widok od strony kaldery

O NASZEJ PODRÓŻY NA SANTORINI


Zabudowa - na Santorini dominuje niska charakterystyczna zabudowa. Białe domki, często zabudowa wpisana, albo wykuta w skałach. Białe kapliczki z niebieskimi kopułkami. Poza tym, Santorini jest taką wysepką, na której znaleźliśmy mnóstwo perełek architektonicznych, w których jesteśmy zakochani. Domki są z reguły malutkie, zamieszkują je wieloosobowe rodziny.

Santorini
perełka Santorini
Santorini

Wulkan - życie na Santorini to życie na czynnym wulkanie. Wyspa morza i ognia.
Olbrzymia erupcja w XVII w.p.n.e. zniszczyła cywilizację minojską.
Od 2011 r. wulkan ten wykazuje wzmożoną aktywność i jest pod stałą obserwacją sejsmologów. Komora magmowa stale się powiększa, poza tym co jakiś czas obserwowane są trzęsienia ziemi w okolicy kaldery. Od kilku lat naukowcy zajmują badaniem wulkanu Santorini. Na pobliskich wyspach zlokalizowano kilkadziesiąt urządzeń rejestrujących - podobnie na dnie morza.
stacja sejsmiczna
wulkan
Głównym celem jest dokonanie badań mających na celu określenie jak duża jest komora magmowa, która zlokalizowana jest 10 - 20 km pod dnem morza.
Ostatni największy wybuch wulkanu miał miejsce w 1650 roku i był on poprzedzony bardzo częstymi trzęsieniami ziemi występującymi w ciągu roku przed wybuchem. Ostatnie wielkie trzęsienie ziemi miało miejsce w 1956 r. - zginęło wówczas 46 osób. 
Trzęsienia ziemi w Grecji zdarzają się niemalże codziennie, jednak duże - pochłaniające ofiary śmiertelne nie są aż tak bardzo częste. Nie mniej jednak mają miejsce. O trzęsieniach ziemi czytaj  na naszej stronie tutaj.

kaldera
Kaldera - oznacza "kocioł". powstaje w wyniku bardzo silnej i gwałtownej eksplozji wulkanu, kiedy stożek wulkanu ulega zapadnięciu. Bardzo często na kalderze tworzą się nowe stożki wulkaniczne. Kaldera Thiry uległa zalaniu wodą. W najgłębszym miejscu ma 350 metrów. Jest to jedna z największych kalder na całym świecie - ma aż 10 km średnicy. Tak duża głębokość jest powodem tego, że wielkie statki wycieczkowe, które codziennie dowożą turystów nie są w stanie cumować w porcie. Nie mają po prostu tak długiej kotwicy. Zakotwiczenie następuje w miejscu gdzie istnieje taka możliwość - kilkadziesiąt metrów dalej przy olbrzymich bojach.

Połączenia lotnicze
Na wyspie znajduje się międzynarodowy port lotniczy.  Z Polski na Santorini bezpośrednio polecimy z Warszawy. Jeżeli do Warszawy mamy daleko, polecam szukać lotów z Berlina. Równie dobre są połączenia przez Ateny. Do stolicy Grecji samoloty latają codziennie i za niewielkie pieniądze szybko możemy znaleźć się w słonecznej Grecji. Z Aten loty na Santorini również są niedrogie. Można trafić bilety nawet za 14 euro (połączenie Ateny - Santorini). Mowa oczywiście o biletach z bagażem jedynie podręcznym. Bilety na prom z Pireusu są nieco droższe. Na Santorini popłyniemy za kilkadziesiąt euro.
Biura podróży oferują wakacje na Santorini za niemałe pieniądze i z wylotami tylko z Warszawy. Dodać więc należy koszty podróży do stolicy (również niemałe niestety).

Komunikacja autobusowa na wyspie - KTEL
Na wyspie znajdziemy sporo połączeń autobusowych. Rozkład jazdy znajdziemy na stronie KTEL.
Podjęliśmy próbę zwiedzenia części wyspy jeżdżąc autobusami i w sezonie letnim (początek września) okazało się, że zadanie jest do zrealizowania - natomiast nie jest najprostsze). Do trzech autobusów nie zostaliśmy wpuszczeni, Aby wsiąść musieliśmy udać się na rogatki miasta. W centrum było to nie do wykonania.
Ilość pasażerów w autobusach regulują sprzedawcy biletów. Kierowca biletów nie sprzedaje. W autobusie jest specjalna osoba do tego, która wpuszcza i liczy pasażerów, sprzedaje bilety i wykrzykuje nazwy przystanków. Tak więc do autobusu wbijamy się nie patrząc na nic, a nóż się uda. Bilet zostanie nam sprzedany w trakcie jazdy.
Wszystkie autobusy jadą do Thiry. Przejrzyjcie siatkę połączeń na stronie KTEL. Chcąc jechać dalej, w Thirze wsiadamy do kolejnego autobusu i jedziemy do np. Oia. Powrót wygląda identycznie: Oia - Thira, Thira - nasza miejscowość. 

Wschody i zachody słońca - mówi się, że w życiu trzeba zobaczyć choć raz zachód słońca w Oia. My jesteśmy zdania, że na Santorini trzeba zobaczyć zarówno zachód jak i wschód słońca.
Wschód będziemy podziwiać po wschodniej stronie wyspy m.in. w miejscowościach Kamari czy Perisie. Nikt do tej pory o wschodzie nie mówił, przynajmniej my nie słyszeliśmy przed naszym wyjazdem o ty, że trzeba zobaczyć wschód na Santorini. Na szczęście namówiono nas na spacer o świcie :)
wschód słońca w Kamari
Zachód słońca z pokładu statku











Plaże - każda plaża na Santorini jest zupełnie inna. Znajdziemy tu plaże czarne, czerwone, białe, kamieniste, piaszczyste, z ciekawymi formacjami z piaskowca. Każdą z całą pewnością trzeba zobaczyć, aby móc ocenić i wybrać swoją ulubioną :)

Kamari
plaża czerwona
Vlichada

Innymi słowy: trzeba pojechać i zobaczyć :)
widok na wyspę



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz