Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

Meteory - klasztory na skałach

Meteory

Meteory - masyw skalny położony w regionie Thessaly. Nazwa Meteory oznacza "zawieszony w powietrzu", "wzniesiony w górę" i rzeczywiście tak też wyglądają. Na szczycie skał wybudowano klasztory U podnóża Meteorów znajduje się miasteczko Kalambaka, a na trasie (ring) wokół Meteorów urocza wioska Kastraki. Warto objechać całą trasę i zjechać w boczne drogi by zobaczyć Megalo Meteoro, Agia Triada czy Agios Stefanos. Zobacz gdzie znajdują się meteory i wybierz najlepszą trasę by do nich dojechać.

POŁOŻENIE METEORÓW


Położenie Meteorów na mapie Grecji
Plan Meteorów
Trasa wokół Meteorów

KLASZTORY

Na szczytach skał wybudowano 24 klasztory. Obecnie zamieszkałych jest sześć: cztery męskie i dwa żeńskie. Funkcjonujące do dziś klasztory to Agios Nikolaos, Agios Stefanos, Agia Trias, Megalo Meteoro, Roussano i Warlaam. Podczas budowy klasztorów wszelkie materiały do budowy wciągano na linach. Również aby dostać się na szczyt trzeba było korzystać z tego środka transportu. Dziś, z myślą o wygodzie wybudowano ścieżki, schody i pomosty. Zwiedzając kompleks Meteorów po drodze znajdziemy również liczne ruiny po Monastyrach, kapliczki czy jaskinie.
Pierwszy klasztor (Megalo Meteoro) założono w 1336 roku. Był to okres wojen z Serbią, a więc klasztory położone w miejscach tak niedostępnych było idealnymi bezpiecznymi schronieniami dla mnichów i mniszek.
Kalambaka
Meteory
W zimowej scenerii

JAK DOJECHAĆ?

Aby dotrzeć do rejony Tesalia i Meteorów najlepiej jest polecieć do Salonik. Z Salonik do Kalambaki można dostać się na kilka sposobów:
1. Wynająć samochód i pojechać jedną z dwóch tras:
- przez A1 w dół kierując się na Larisę i Trikalę. Ta trasa obejmuje odcinki płatne. Na autostradzie są bramki, na których należy uiścić opłatę. Cała droga kosztowała nas ok 10 euro (samochód osobowy, rok 2019); Trasa polecana jeśli warunki pogodowe nie są sprzyjające.
- Egnatia Odos (kierunek Joanina) jedziemy przez Kozani i Grawenę. W Grawenie mamy możliwość odbić na południe w kierunku do Kalambaki. Możemy również pojechać nieco dalej i na południe odbić w okolicach Kalithea. Trasa wiedzie przez góry.
2. Pociągiem do Kalambaki dotrzemy zarówno z Salonik, Aten jak i Volos. 
Opcja wymagająca samodzielnej organizacji, ale bardzo satysfakcjonująca. Można poznać ciekawych ludzi. Nie ogranicza nas czas, a podczas drogi pociągiem możemy podziwiać niezapomniane widoki. Będąc w Kalambace mamy możliwość skorzystać z biura Visit Meteora Travel, które zorganizuje nam różne opcje zwiedzania klasztorów, lub trasę (ring) wokół meteorów obejść pieszo, co jest bardzo często praktykowane. Przybliżone odległości:
Centrum Kalambaki - centrum Kastraki: 2,2 km
Kastraki - Agios Nikolaos - 1,2 km
Kastraki - Roussano - 2,9 km
Kastraki - Megalo Meteoro - 4,7 km
Kastraki - Agia Trias - 6 km
Kastraki - Agios Stefanos - 6,7 km
z monastyru Agia Trias prowadzi ścieżka, którą można dostać się do Kalambaki. Można nią przejść w zależności od warunków pogodowych. Zimą przy opadach śniegu jest t niebezpieczne.
3. Wykupić wycieczkę fakultatywną - w przypadku wycieczek z biur podróży:  - co ma swoje i plusy i minusy. Plusy: nie musimy się o nic martwić, rezydent organizuje transport, zwiedzanie i opisuje szczegółowo odwiedzane miejsca. Minusy: koszty, ograniczenia czasowe i zwiedzanie z zegarkiem w ręku. 

KIEDY ZWIEDZAĆ ?


Tak naprawdę, każda pora roku jest idealna na odwiedzenie Meterów. My byliśmy w pierwszych dniach stycznia i było bajkowo. Planując zwiedzanie Meteorów przeanalizuj każdą porę roku i wybierz najlepszy dla siebie czas.
WIOSNA (marzec - maj) - idealna pogoda na zwiedzanie Meteorów, potrafi być bardzo ciepło, nawet 20 stopni. Niestety pogoda bywa równą, może być pięknie i słonecznie, ale równie dobrze może padać deszcz, albo burza. Zdecydowanym plusem jest to, że nie ma jeszcze tak wielu turystów. 
LATO (czerwiec - sierpień) Osobiście odradzamy tę porę roku jeśli: nie lubisz zwiedzać w temperaturze 40 stopni w cieniu i wśród milionów turystów. Jeśli Ci to nie przeszkadza - śmiało jedź i zobacz. Meteory są piękne o każdej porze roku. Należy wziąć od uwagę fakt, że aby wejść do klasztorów należy mieć na sobie odpowiedni strój (patrz poniżej)
JESIEŃ (wrzesień - listopad) - to chyba najbardziej idealna pora by zobaczyć Meteory. Turyści opuszczają Grecję, zaczyna się rok szkolny, dzieci idą do szkół, więc można pojeździć i pozwiedzać na spokojnie. Jest jeszcze bardzo ciepło, temperatury wynoszą od 20 - 30 stopni w cieniu (zależnie od miesiąca), pora deszczowa jeszcze się nie zaczęła. Z początkiem jesieni roślinność jest wciąż bujna i zielona. Wszystkie atrakcje są otwarte. Idealny czas by móc na spokojnie zwiedzić klasztory. 
ZIMA (grudzień - luty) - zazwyczaj 10-13 stopni, raz na kilka lat może się zdarzyć, że Meteory zasypie śniegiem. Pogoda nie jest do końca przewidywalna. Potrafi porządnie przymrozić, nawet do - 10 stopni, zasypać śniegiem. Nie wszystkie atrakcje są pootwierane, czasami są również problemy z wejściem do klasztorów. Miasteczka zazwyczaj wyglądają jak wymarłe. Jedynie w ouzeriach, kawiarniach i restauracjach można zobaczyć ludzi. Należy również bardzo uważać na pogodę i śledzić jej zapowiedzi. Nierozważne planowanie trasy może skończyć się utknięciem w jakimś miejscu np. przez śnieżyce. Zwłaszcza, że w Grecji nie wypożyczysz samochodu na zimowych oponach.

CIEKAWOSTKI I WAŻNE INFORMACJE:

1. Meteory znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
2. Wysokość skał to 540 m. n.p.m.
3. Pierwsze wspólnoty żyły w tym miejscu już w X wieku. Nie było wówczas jeszcze klasztorów. Mnisi żyli w jaskiniach i pustelniach.
4. Zwiedzanie klasztorów możliwe jest wyłącznie w odpowiednim stroju: Mężczyźni  w długich spodniach, kobiety w spódnicach za kolano, z zakrytymi ramionami.
5. To tutaj nakręcono część scen do Jamesa Bonda "Tylko dla Twoich oczu".

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny, albo po prostu podobał Ci się, zostaw po sobie ślad w komentarzu, choćby wstawiając uśmiech, albo swoją opinię, uwagi czy sugestie. Dla Ciebie to tylko chwilka, a dla nas to niezwykle cenna informacja pozwalająca pracować nad rozwojem strony.  

1 komentarz: