Flag Translate

Lista rozwijana - podróże

niedziela, 3 czerwca 2018

Grecja jest wszędzie

Selinunt - źródło: google maps
A więc taaak... zdradziliśmy Grecję. Padło na Sycylię na nasz najdłuższy z urlopów. Choć gdybym sama podejmowała decyzję tym razem obrane kierunki były dwa: Rodos i Tilos  lub Kos i Nisiros. Kierunki, które tak czy inaczej siedzą w głowie od bardzo dawna, więc wcześniej czy później tam będziemy. Znalezione były już loty i noclegi w rozsądnych cenach dla każdej z tych opcji. Ale cóż.... mój głos rozsądku (czyli druga połówka, dzięki któremu, nie ukrywam: mam szansę zobaczyć inne kierunki) zaproponował Włochy jako urozmaicenie.

Co kierowało moją połówką? Corleone i pizza :D W gruncie rzeczy... uważam to za świetny pomysł. Grecja jest i będzie (pewnie jeszcze w tym roku ;) ), a póki co we wrześniu będą Włochy i do tej podróży chcę się mocno przygotować. Bo czyż obranie włoskiego kierunku w całości wyklucza greckie klimaty? Ależ nieee!! :D A więc poznajmy Sycylię nie tylko od strony pięknych plaż i nieziemsko błękitnej wody. 
Pierwsze informacje jakie znalazłam czytając o Sycylii to ciekawe miejsca. Skupię się zatem na owych greckich klimatach :) Zachęceni tymi wzmiankami będziemy szukać dalej wszelkich informacji i niesamowitych miejsc.
Zobaczcie zresztą sami, czyż nie można się tu poczuć jak w Grecji? Co Wam to przypomina? 

Koszty wyjazdu:

Loty: Jak cenowo przedstawia się Sycylia w porównaniu do wysp greckich? Zdecydowania drożej. We wpisie "Gdzie pojechać" mogliście zobaczyć, że ceny biletów na wyspy greckie kształtują się w naprawdę atrakcyjnych cenach, ponieważ w dwie strony można polecieć już od 250 zł za osobę. Nasze bilety (razem z wykupionymi miejscówkami w samolocie i dodatkowym bagażem oraz  ubezpieczeniem podróżnym uwzględniającym zwrot pieniędzy za bilety lotnicze) kosztowały 370 euro za dwie osoby. Wynaleziona na SKYSCANNER.
Noclegi: jeszcze nie wybrane, ale orientacyjnie mogę określić, że za 2000 zł jesteśmy w stanie zorganizować nasz pobyt na pełne 12 dni. Czego oczekujemy od noclegu? Pokoju z łazienką i  aneksem kuchennym lub dostępem do kuchni, położony do 1,5 km od plaży. 
Wynajem auta: Tu koszty są bardzo różnorodne. Od 1000 do 2500 zł za 10 dni. Nasze oczekiwania?  Uczciwy wypożyczający, sprawny samochód, pełne ubezpieczenie, wypożyczanie bez konieczności wpłacania depozytu oraz zabezpieczenia na poczet wkładu własnego. Takie w Grecji za każdym razem udawało nam się znaleźć, mamy więc nadzieję, że i w tym przypadku tak będzie :)

Gdzie ta Grecja? Czyli kolonie greckie na Sycylii:

Kolonizacja obejmowała całe wybrzeże morza śródziemnego w okresie od VIII do VI w. p.n.e. 
Akragas - dzisiejsze miasto Agrigento. Warto odwiedzić ze względu na dobrze zachowane świątynie greckie. Tu znajduje się najbardziej znana "dolina świątyń"
źródło: google maps
Akraj - kolonia Syrakuz na południu Sycylii.
Gela - miejscowość we Włoszech, w południowej części Sycylii. Kolonię założyli Znajduje się tu muzeum archeologiczne.
Himera - kolonia Zankle na północy Sycylii; miasto zniszczone przez Kartagińczyków w 408 r. p.n.e w zemście za poniesioną tu klęskę.
Kamarina - kolonia Syrakuz na południu wyspy. Miasto zniszczone przez Syrakuzy.
Leontinoj - Lentini to miejscowość we wschodniej części Sycylii. Warto odwiedzić muzeum archeologiczne.
Lipara - wyspa w północno-wschodniej części Sycylii pochodzenia wulkanicznego. Najłatwiej dostać się tu z miejscowości Milazzo.
Megara Hyblaja - kolonia Megary we wschodniej Sycylii; do zobaczenia w tym miejscu: ruiny osady;
Mylaj - kolonia Zankle w północno wschodniej części Sycylii
Selinunt - starożytne miasto - kolonia Megara Hyblaja w południowo-zachodniej część Sycylii Warto tu odwiedzić ruiny świątyni greckiej w Selinut.
Syrakuzy - miasto we wschodnich Włoszech. Warto odwiedzić np. pozostałości wielkiego teatru greckiego

Jednodniowe wycieczki z Katanii, Palermo i Trapani, czyli najbardziej turystycznych miejscowości. 

Czym? 
Opcje są trzy: samochód, pociąg lub autobus.
Za kilkanaście euro możemy zorganizować sobie jednodniowe wycieczki koleją do najbardziej znanych ośrodków archeologicznych na Sycylii. Droga zajmie nam kilka godzin, jednak taka wyprawa pociągiem to również niezła przygoda i możliwość zobaczenia Sycylii od innej strony. Możemy również wynająć samochód, wówczas jesteśmy całkowicie niezależni od godzin odjazdów. Samochód to również transport, który umożliwi nam odwiedzenie wielu miejsc, do których nie dojeżdżają inne środki transportu.
W kwestii samego wynajmu odsyłam do strony Jedziemy na Sycylię dział poświęcony właśnie wynajmowi aut.
Godziny odjazdów i aktualne ceny biletów sprawdzimy na stronie TRENITALIA.

Przykładowe godziny odjazdów:

Katania - Agrigento 
tam: 9:32 - 13:47 z jedną przesiadką w Termini Imerse - cena od 15,70 eu  / os.
z powrotem: 19:10 - 22:20 z jedną przesiadką  w Caltanissetta Xirbi - cena od 11,30 eu /os

Palermo - Agrigento
tam: 8:43 - 10:47 pociąg bezpośredni, cena od 9 eu / os.
z powrotem: 18:15 - 20:17 pociąg bezpośredni cena od 9 eu / os.

Trapani - Agrigento
połączenia należy sprawdzać na stronach przewoźników. Nie znaleźliśmy żadnego sensownego niestety.


źródła: 
wikipedia, 
google maps, google street view
Blog JEDZIEMY NA SYCYLIĘ czyli pełne kompedium wiedzy o tej niezwykłej wyspie

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza